تبلیغات


درس محیط های چند رسانه ای - تاریخچه ی سیستم عامل ها
دریافت کد ابزار آنلاین

*
*
*
*
*
*
*


سیستم عامل های کامپیوترهای شخصی:

از اوایل دهه ی 1970 میلادی قیمت سخت افزار و به دنبال آن کامپیوترهای شخصی ارزان شد . واین کامپیوترها در اختیار عموم قرار گرفتند گسترش روزافزون کامپیوترهای شخصی سبب پیدایش سیستم عامل های ساده برای این کامپیوترها شد. کامپیوترهای شخصی را می توان به دو گروه بزرگ تقسیم کرد:

1)کامپیوترهای Apple Macintosh با پردازنده های شرکت  Motorola

2) کامپیومترهای IBM PC و سازگار با پردازنده های شرکت Intel و ADM .

کامپیوترهای گروه اول به دلیل قیمت بالا مورد استقبال عموم قرار نگرفتند. این

خانواده ی کامپیوترهای شخصی از سیستم عامل اختصاصی خود بهره می بردند.

کامپیوترهای گروه دوم خیلی زود مورد توجه شرکت های سخت افزاری و نرم افزاری قرار گرفتند.گونه های متعددی از سیستم عمل ها نیز برای این گروه عرضه شدند. اولین تلاش ها برای ارایه سیستم عاملی کار آمد بالاخره در سال 1969 نتیجه داد و سبب عرضه ی یونیکس شد.این سیستم عامل با زبان برنامه نویسی C و در آزمایشگاه بل تکوین یافت. البته نسخه های قبلی یونیکس و سیستم عامل های دیگری نظیر VMS قبلا روی کامپیوترهای بزرگ ایجاد شده بود و مورد استفاده قرار گرفته بودند.یونیکس یک سیستم عامل چند برنامه ای و چند کاربردی بود ولی قالب دستوری پیچیده ی آن سبب شد که استقبال عمومی از سوی کاربران مبتدی از این سیستم عامل صورت نگیرد.   به تدریج سیستم عامل های دیگری  نظیر DOS.OS/2 و لینوکس برای کامپیوترهای شخصی عرضه شدند که به کاربران امکان می داد سیستم عامل دلخواه خود را انتخاب کنند.

   شرکت مایکروسافت در اوایل دهه ی 1980 با ارایه ی سیستم عامل MS-Dos وارد بازار نرم افزار شد.بعدها این سیستم عامل تکامل یافت و مشکلات اولیه ی آن رفع شد .

سادگی نصب و کار سبب شد این سیستم عامل در میان بسیاری از کاربران کامپیوترهای شخصی متداول شود.این سیستم عامل در مقایسه با سیستم عامل های امروزی بسیار ساده و ارتباط کاربر با سیستم عامل نیز ارتباط خط دستوری بود. به این مفهوم که کاربران برای اجرای دستورهای مورد نظر خود آن ها را در مقابل اعلان سیستم تایپ و اجرا می کردند.

      رابط کار بر متنی سیستم عامل یکی از مهمترین مشکلات MS-DOS محسوب

می شد. با تمام تلاشی که برای بهبود این سیستم عامل صورت گرفت گرایش عمومی کاربران برای استفاده از واسط گرافیکی کاربر (GUI) سبب شد شرکت مایکروسافت پوسته ای گرافیکی به نام Windows 3.1 را معرفی کند. استقبال کاربران از این پوسته سبب گرایش شرکت مایکروسافت برای عرضه ی سیستم عامل بعدی به نام

Windows 95 در سال 1994 شد.این سیستم عامل محیط کاربر پسندی را پیش روی کاربران قرار داد. نسخه ی بعدی ویندوز به نام Windows 98 با قابلیت های جدیدتری مانند :

1)   رابط کاربر زیباتر.

2)   پشتیبانی از چند رسانه ای با امکان پخش فیلم و موسیقی.

3)   پشتیبانی از سخت افزارهای اضافی با ویژگی نصب واجرا.

4)   امکان ارتباط با سایر کامپیوترها در شبکه.

5)   مرورگر اینترنتی.

6)  محدودیت های کمتر در مدیریت فایل ها و حافظه ی جانبی.

7)   مدیریت حافظه ی بهتر.

ارایه و پاسخگوی بسیاری از نیازمندی های کاربران شد. به تدریج نسخه های دیگری از سیستم عامل ویندوز توسط شرکت مایکروسافت عرضه شد که می توان آن ها را به صورت زیر بر شمرد:

1)   Windows ME

2)  Windows NT

3)  Windows 2000 (Home/Server)

4)  Windows XP

5)  Windows 2003 Server

6)  Windows Vista

ویندوز NT و 2000 به دلیل داشتن ویژگی های مدیریت شبکه مورد توجه کاربران شبکه قرار گرفت. و ویندوز ویستا نیز هم اکنون جدیدترین محصول شرکت مایکروسافت می باشد.

برچسب ها: تاریخچه سیستم عامل ها،  

تاریخ : سه شنبه بیست و هفتم اسفندماه سال 1392 | ساعت 16 و 02 دقیقه و 24 ثانیه | نویسنده : علیرضا سالمی کوهانستانی | نظرات

  • اصراف
  • بک لینک انبوه
  • ایران موزه
  • معانی
  •